Top 5 zasad w rysunku dla dzieci

Opublikowano: 2 stycznia 2024

Bez nauki chodzenia nie zaczniesz biegać, bez znajomości liter niczego nie napiszesz, ani nie przeczytasz, bez znajomości podstaw rysunku trudno ci będzie ładnie rysować. Prezentujemy TOP 5 zasad nauki rysowania dla dzieci w grupach początkujących. 

Cierpliwość z całą pewnością nie jest mocną stroną ludzkiej natury. Dotyczy to w równym stopniu dzieci i dorosłych. Przy czym jednak dorośli sytuacje, kiedy ich cierpliwość jest wystawiana na próbę, znoszą nieco lepiej niż dzieci. Podpowiadamy, co jest najważniejsze w rysunku dla dzieci i jak podejść do małych artystów, aby dodać im motywacji, a nie zniechęcić.

Kurs rysunku dla dzieci – mnóstwo walorów edukacyjnych w jednym miejscu

Nauka rysunku przynosi dzieciom niezliczone korzyści. Począwszy od wspierania ich wyobraźni, poszerzania horyzontów, kształtowania wrażliwości, rozwoju sfery emocjonalnej, wsparcia w nabywaniu umiejętności wyrażania uczuć, przez rozwój manualny, naukę precyzji i staranności, wspieranie nauki cierpliwości, aż po przyjemne spędzanie czasu, wyciszenie i relaks w pięknie twórczej atmosferze. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców rozważa zapisanie pociechy na kurs rysunku dla dzieci.

Bez względu na to, czy twoje dziecko już uczestniczy w takim kursie, czy dopiero rozglądasz się za dostępnymi opcjami i planujesz je zapisać na zajęcia, warto zgłębić tajniki podstaw rysunku dla dzieci i dowiedzieć się, jak wspierać małego artystę w jego wysiłkach.

Kurs rysunku dla dzieci – po pierwsze podstawy. Nawet jeśli nauka rysunku ma być formą zabawy i na horyzoncie nie ma poważniejszych planów w związku z profesjonalnym rysunkiem, edukację należy rozpocząć od podstaw. Tu oczywiście najlepiej zdać się na profesjonalistów, którzy doskonale znają metody dydaktyczne i odpowiednią kolejność, w jakiej należy wprowadzać dzieci w niuanse sztuki rysowania. Zapoznanie się z narzędziami, technikami, nośnikami, na których można rysować – wszystko to pokaże młodemu artyście, jak wielkie możliwości i nieograniczone perspektywy przed nim stoją.

Kurs rysunku dla dzieci – po drugie regularność. Pośpiech, wieczny pęd rodziców i dodatkowe zajęcia pozaszkolne dzieci nie pomagają znaleźć wiele wolnego czasu. Dlatego jeśli naukę rysunku pozostawisz przypadkowi na zasadzie „jak znajdziemy wolną chwilę”, najpewniej nigdy do niej nie dojdzie. I tu kolejna przewaga szkoły rysunku. Zajęcia, które odbywają się według harmonogramu, w ustalone dni o ustalonych godzinach sprawiają, że o wiele łatwiej zorganizować się i traktować jako część codzienności.

Kurs rysunku dla dzieci – po trzecie dążenie do doskonałości, a nie do perfekcji. Stawianie dziecku, które stawia w rysunku swoje pierwsze kroki, poprzeczki na zbyt wysokim i niemożliwym do przeskoczenia poziomie, wygórowane oczekiwania i wytykanie błędów, zamiast dostrzegania włożonych starań — to prosta droga do demotywacji. Rysunki z błędami, zachwiane proporcje, niedoskonałe kompozycje i bałagan w kolorach również mogą dawać ciekawe efekty. A to, co jeszcze ważniejsze, to pokazywanie dziecku, że nauka rysunku to proces, który na każdym etapie wnosi do życia coś fajnego i ciekawego. Zamiast krytykować i oczekiwać z dnia na dzień perfekcji, znacznie bardziej motywującym do rozwoju jest pokazanie perspektyw, prześledzenie z dzieckiem starszych prac, na których jak na dłoni widać poczynione postępy. Wskazanie, że popełnione błędy są częścią drogi do celu i są wpisane w edukację, przynosi ogromne korzyści. Równocześnie oczywiście dziecko, kierowane przez nauczyciela rysunku, powinno stale wyciągać wnioski, poprawiać popełniane błędy i rozwijać się w rysunku.

Kurs rysunku dla dzieci – po czwarte nauka poprzez zabawę. Dużo swobody, motywacja, zachęcający wpływ grupy rówieśniczej i atmosfera kreatywnej zabawy, to przepis na sukces. Dzieci uczą się poprzez zabawę, a stworzenie im przestrzeni, w której mogą puścić wodze fantazji i próbować swoich sił, inspirując się wzajemnie pod okiem nauczyciela, to doskonała metoda, aby rozbudzić w nich miłość do tworzenia. A stąd już tylko krok do poważnej nauki rysunku, w którą wsiąkną bez reszty.

Kurs rysunku dla dzieci – po piąte otwartość. Zasada dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Zapisujesz latorośl na kurs rysunku dla dzieci, uczęszcza na zajęcia już jakiś czas, a ty kreujesz w wyobraźni wizję postępów, które powinieneś widzieć. A co, jeśli jest inaczej? Jeśli wykonane prace odbiegają od tego, co widziałeś w swoich myślach? Podobnie wygląda to z punktu widzenia dziecka, oglądało prace lepszych od siebie, starszych lub ćwiczących swoje umiejętności już jakiś czas, chciałoby doskonale rysować już po pierwszej lekcji. Tymczasem kurs rysunku dla dzieci to także nauka cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. Dajmy dziecku czas i wyjaśnijmy, że samo sobie również musi dać czas. Nie od razu Rzym zbudowano. Pchajmy małego artystę w kierunku elastyczności w zestawianiu oczekiwań z rzeczywistością, uczmy rozumienia własnych potrzeb, wyrozumiałości dla popełnianych błędów i otwartości na dopiero rozwijające się umiejętności.

Jeśli twoją latorośl pasjonuje tworzenie, zapisz ją na kurs rysunku dla dzieci SealArt, wpadnijcie razem w cudowny świat kreatywności, zapraszamy! Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/kursy-dla-dzieci

Zobacz również

Rysunek dla dzieci – pobudzenie kreatywności
Szukasz pomysłu na rozbudzenie kreatywności u swojego kilkulatka? Dostrzegasz, że dziecko ma naturalne predyspozycje i znajduje wiele...
Więcej
Co może dać kurs rysunku dla dzieci?
Zajęcia dla dzieci w szkołach rysunku są projektowane z myślą o dzieciach już od trzeciego roku życia. Młodsze...
Więcej