Rysunek pomaga w nauce

Opublikowano: 6 kwietnia 2020

Nad rysunkiem przeprowadzono już szereg badań naukowych. Sprawdzono go wzdłuż i wszerz i wyciągnięto bardzo ciekawe wnioski. Dziś pomówimy o tych, które dotyczą wpływu rysunku na umiejętność nauki.

Rysowanie stymuluje mózg. A dzieje się to w wyraźny i miarodajny sposób. Rysowanie wzmaga aktywność kory przedczołowej w mózgu. Ale to nie wszystko, znacząco również zwiększa przepływ krwi – czyli powoduje, że mózg jest lepiej dotleniony i działa sprawniej. A nie jest przecież żadną tajemnicą, że zdolność rozumienia, logicznego myślenia czy zapamiętywania – czyli ogólnie ujmując, sprawność mózgu wpływa na naukę w bezpośredni sposób.

Rysowanie poprawia pamięć. Rysownicy bacznie obserwują świat. Przyglądają się detalom i zgłębiają szczegóły każdego widzianego obrazu. Analizują tekstury, padający cień i światło, przyglądają się kształtom. To w gruncie rzeczy sprowadza się do nauki zapamiętywania. Bo te same obrazy chcemy później przenieść na papier – obserwując więc wnikliwie, rysownicy bardzo skutecznie zapamiętują wszystko, co dostrzegą.

Rysowanie uczy skupienia i uwagi. To kolejne umiejętności, bez których nie istnieje skuteczny proces nauki. Okazuje się, że nauka rysunku wspiera nawyk koncentracji na jednej czynności, której oddajemy się bez reszty. I także ta zdolność jest niezwykle przydatna w procesie nauki.

Rysowanie wywołuje uczucie spokoju i uczy relaksu. Rysowanie pomaga odzyskać równowagę psychiczną, wyciszyć i sprawić, że psychicznie stajemy się sprawniejsi i „poukładani”. No i to kolejny punkt przełożenia ćwiczonych podczas rysowania umiejętności, które pomagają uczyć się skuteczniej.


Więcej artykułów na ten i inne tematy znajdziesz na naszej stronie:
sealart.pl


 

Zobacz również

Top 5 zasad w rysunku dla dzieci
Bez nauki chodzenia nie zaczniesz biegać, bez znajomości liter niczego nie napiszesz, ani nie przeczytasz,...
Więcej
Rysunek dla dzieci – pobudzenie kreatywności
Szukasz pomysłu na rozbudzenie kreatywności u swojego kilkulatka? Dostrzegasz, że dziecko ma naturalne predyspozycje i znajduje wiele...
Więcej